NASZ BLOG

fotowoltaika – CO TO TAKIEGO

Słowo fotowoltaika jest połączeniem dwóch wyrażeń – greckiego słowa phōs oznaczającego światło i jednostki pomiaru napięcia – volt. Łatwo zatem wywnioskować, że fotowoltaika to po prostu prąd generowany przez słońce.

Fotowoltaika – jak działa?

  1. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię ze słońca na prąd stały.
  2. Inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny, który możesz używać w swoim domu.
  3. Prąd zmienny którego nie wykorzystasz jest wysyłany z powrotem do sieci.

Cena zestawu (panele fotowoltaiczne i inwerter) zależy głównie od jego rozmiaru oraz rodzaju i jakości komponentów. Na ostateczną cenę ma wpływ również rodzaj dachu, na którym montowane są panele słoneczne.
Suma jaką należy zapłacić za zestaw to nie tylko cena zakupu paneli fotowoltaicznych i inwertera, ale także cena montażu fotowoltaiki.

Panele fotowoltaiczne

Najważniejszą częścią instalacji są panele fotowoltaiczne, które przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną.
Panele to najbardziej kosztowna część instalacji. Ilość potrzebnych paneli słonecznych zależy od tego jakie jest zapotrzebowanie na energię w Twoim gospodarstwie domowym. W ten sposób wyznacza się maksymalną moc systemu, której nie opłaca się przekraczać ze względu na aktualnie obowiązujące rozliczenia energii odprowadzonej do sieci. Żeby dokładnie dopasować moc instalacji fotowoltaicznej, należy podać takie parametry jak roczne zużycie prądu, rodzaj dachu, czy nasłonecznienie. Wówczas będzie można dobrać ilość paneli słonecznych.
Panele można zainstalować na dachu budynku lub na gruncie. Typowy moduł fotowoltaiczny ma około 1,6 metra długości i około 1 metra szerokości. Łatwo więc policzyć, że do montażu kilkunastu paneli konieczna będzie całkiem spora przestrzeń. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnego audytu technicznego, którego celem jest dobranie optymalnej lokalizacji i rozłożenia paneli.

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Poza panelami słonecznymi, najważniejszym elementem instalacji jest inwerter zwany również falownikiem. Pozwala on na zamianę prądu stałego wytwarzanego przez panele na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach.

Jak dopasować moc paneli?

Żeby dokładnie dopasować moc instalacji fotowoltaicznej, należy podać takie parametry jak roczne zużycie prądu, rodzaj dachu, czy nasłonecznienie. Wówczas będzie można dobrać ilość paneli słonecznych.

Z przyjemnością poniżej prezentujemy Państwu wybrane realizacje, jakie wykonaliśmy dla naszych klientów.