NASZ BLOG

klimatyzacja – dlaczego warto o nią dbać

Klimatyzacja czy wentylacja w biurze, systemy chłodzenia w serwerowniach czy dużych magazynach to już podstawa. Nie mówiąc już o rosnącym niezmiennie popycie na klimatyzację w domach. Rośnie zapotrzebowanie na komfort w pracy i w domu. Coraz częściej sięgamy po tego typu urządzenia nie tylko w sezonie letnim ale i zimowym.

Klimatyzacja w naszym domu zapewnia wyjątkowy komfort w upalne letnie dni, jednak aby zawsze sprawnie działała, należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.

Przy tak dużym zainteresowaniu, warto przypomnieć o podstawowych zasadach dbania o sprzęt, jego prawidłowe funkcjonowanie i konserwację. Chodzi tutaj nie tylko o samą estetykę klimatyzatora, by nie zbierał zanieczyszczeń na obudowie. Ważne, by mieć świadomość iż brak nawyku utrzymania klimatyzacji w czystości kończy się niejednokrotnie uszkodzeniem samego mechanizmu działania. Możemy przez zaniechanie doprowadzić do poważnych awarii, ze zniszczeniem sprężarki włącznie.

Zanieczyszczony klimatyzator staje się naturalnym podłożem dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, grzybów i pleśni mających negatywny wpływ na nasze zdrowie. Uważać powinni zwłaszcza alergicy, gdyż pyłki roślin i roztocza, na które są oni szczególnie uczuleni, mogą znajdować się również w zanieczyszczonej klimatyzacji i wraz z tłoczonym powietrzem z łatwością docierać do organizmu.

Odpowiednia konserwacja klimatyzacji ma zasadniczy wpływ także na wydłużenie jej żywotności. Wykonywanie regularnych, zgodnych z zaleceniami producenta przeglądów serwisowych sprawia, że urządzenia klimatyzacyjne mogą pracować przez długie lata zachowując swoje parametry techniczne takie jak wydajność, poziom hałasu czy zużycie energii elektrycznej. Dzięki cyklicznym przeglądom można także odpowiednio wcześnie wykryć i usunąć drobną usterkę, zapobiegając w ten sposób powstaniu poważniejszej awarii. Optymalnie konserwację należy więc wykonać dwa razy do roku: na wiosnę oraz jesienią.

Jak zapobiec potencjalnym zagrożeniom, by klimatyzacja służyła i chroniła jak najdłużej nasze domy i biura? Na pierwszy ogień idą parowniki i skraplacze. To ważne elementy mechanizmu urządzenia, które z powodu swego umiejscowienia i funkcji wymagają specjalnego traktowania.

Czyszczenie jednostki zewnętrznej czyli skraplacza powinno być priorytetem.

To urządzenie znajduje się w warunkach o wysokim stopniu zanieczyszczeń. Środowisko, w którym pracuje, sprzyja pojawianiu się organicznych elementów jak kurz, pyłki, deszcz, owady itp. Zadaniem skraplacza jest efektywna wymiana ciepła. Lamele, które są wystawione na zagrożenia, z czasem zabrudzone tracą swoją wydajność przez zapychanie się i narastanie warstwy nalotów. Wpływa to na zmniejszenie przepływu powietrza oraz wręcz tworzenie izolacji sztucznie zwiększającej temperaturę pracy.

Na koniec pamiętajmy, że konserwacja poszczególnych elementów, czy sprawdzanie wskaźników pracy to już elementarz każdego posiadacza klimatyzacji.