NASZ BLOG

pompa ciepła – powietrze woda

POMPA CIEPŁA – POWIETRZE – WODA

      Niezależnie czy nasz dom dopiero powstaje czy już w nim mieszkamy, chcielibyśmy, aby źródło ciepła, które ma zapewnić nam odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach, było bezpieczne, tanie w obsłudze i wymagało od nas jak najmniej uwagi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych urządzeń grzewczych. Wybór odpowiedniego z nich zapewni nam komfort na długie lata.
      Powietrzna pompa ciepła, działa na podobnej zasadzie co klimatyzacja lub lodówka. Każde z tych urządzeń składa się z trzech obiegów:

1) dolne źródło – czyli skąd pompa pobiera ciepło,

2) obieg chłodniczy – czyli zespół elementów i urządzeń, dzięki którym ciepło przekazywane jest z dolnego źródła do górnego,

3) górne źródło – system grzewczy, np. grzejniki, podłogówka, ciepła woda użytkowa (c.w.u.).

Fenomenem działania pomp ciepła powietrze-woda jest fakt, iż nawet 75-80% ciepła trafiającego do systemu grzewczego jest ciepłem darmowym, pozyskanym z powietrza zewnętrznego. Pozostałe 20-25% to energia elektryczna potrzebna głównie do pracy sprężarki oraz pomp obiegowych systemu grzewczego.

     W porównaniu z tradycyjnymi źródłami ogrzewania nowoczesne pompy ciepła to rozwiązanie komfortowe i ekonomiczne. Wiele funkcji oraz zastosowana technologia pozwalają dostosować ich pracę do naszych potrzeb, a także zaoszczędzić przestrzeń użytkową. Jeżeli dodatkowo połączymy pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, koszt ogrzewania budynku redukujemy praktycznie do zera – co jest istotnym argumentem w aspekcie rządowych dofinansowań na obydwa rozwiązania. Pamiętajmy również, że w pompie ciepła nie ma procesu spalania, nie emitujemy zatem żadnych substancji toksycznych do atmosfery, co znacząco wpływa na ochronę środowiska, a także nasze zdrowie i walkę ze smogiem. Nie wymagają one też dodatkowych czujników ulatniania się gazu czy czadu. Nie można zapomnieć również o tym, że pompa ciepła jako jedyne urządzenie grzewcze ma również funkcję chłodzenia, co czyni ją jedynym urządzeniem wykorzystywanym do regulacji temperatury przez cały rok.